środa, 21 czerwca 2017

Czy Karta EKUZ wystraczy ?

Każdy ubezpieczony w NFZ Polak może korzystać z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tj. Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Warunkiem skorzystania z pomocy jest posiadanie dokumentu potwierdzającego objecie ubezpieczeniem, czyli karta EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę EKUZ można wyrobić składając wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwej miejscu zamieszkania ubezpieczonego. Wyrobienie takiej karty jest nieodpłatne i wydawana jest praktycznie od ręki.  Natomiast w okresie wakacyjnym trzeba liczyć się z dużymi kolejkami i poświęcić na organizację karty więcej czasu.Za jakie usługi będziemy musieli płacić mimo posiadania karty EKUZ ?

Dzięki karcie EKUZ Polacy, mogą korzystać z opieki zdrowotnej, jednakże jedynie w zakresie jakim jest ona finansowana przez Państwo, do którego się udają. Większości państw w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, ubezpieczeni ponoszą pewne opłaty, z których EKUZ nas nie zwalnia, mimo że w Polsce nie musielibyśmy za nie płacić. Na przykład W Polsce opieka ambulatoryjna, leczenie szpitalne czy stomatologiczne jest objęte ubezpieczeniem społecznym, ale we Francji, Hiszpanii czy Niemczech, nie wszystkie usługi medyczne są bezpłatne. W Hiszpanii finansowana jest opieka medyczna z wyłączeniem leczenia stomatologicznego, czyli Polscy turyści posiadający jedynie kartę EKUZ za pomoc stomatologiczną będą musieli zapłacić z własnych środków. W Niemczech dopłata do pobytu w szpitalu wynosi 10 EUR za dobę. Hospitalizowany w Niemczech Polak będzie musiał zatem zapłacić rachunek po wyjściu ze szpitala. Francuzi z kolei do opieki zdrowotnej dopłacają około 20% z własnych środków. Poszkodowany Polak we Francji również będzie musiał pokryć tę część kosztów medycznych. Warto też wiedzieć, że w niektórych krajach europejskich, lekarze pracują w ramach publicznej opieki jedynie do określonej godziny. Jeśli turysta będzie chciał udać się do lekarza po godzinie 18, będzie musiał zapłacić jak za wizytę prywatną. NFZ nie zawraca wówczas poniesionych kosztów.

Ponadto karta EKUZ nie uchroni nas przed kosztami:
  • Transport sanitarny do Polski
  • ratownictwo górskie
  • szczepienie ochronne
  • każdy dzień pobytu w szpitalu
  • zakup leków
  • badania diagnostyczne

Podsumowanie

Co zatem powinien zrobić turysta wyjeżdżający na wakacje, aby uniknąć kosztów? Przede wszystkim dowiedzieć się w jakim zakresie oraz na jakich zasadach działa publiczna służba zdrowia w państwie do którego się udaje. Ile zapłaci za wizytę u specjalisty? Czy pomoc medyczna będzie zawierać transport karetką do szpitala? Jakie dodatkowe koszty mogą go czekać w razie choroby wymagającej pobytu w szpitalu? Znając odpowiedzi na powyższe pytania, można kupić takie ubezpieczenie turystyczne, które załata dziury w ochronie EKUZ.

Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz